Ilaçet më efektive për trajtimin e prostatitit

cilat ilaçe për të trajtuar prostatitin tek burrat

Trajtimi i prostatitit të përparuar - si kronik ashtu edhe akut - është një masë komplekse që kërkon përdorimin paralel të një numri të ilaçeve të ndryshme.

Çdo rast specifik individualisht formon listën e nevojshme të barnave, në varësi të historisë së pacientit, rrjedhës së sëmundjes dhe një numri faktorësh të tjerë të rëndësishëm.

Llojet e ilaçeve

Përzgjedhja e barnave të lira, por efektive për prostatitin bazohet në kuptimin e shkaqeve të sëmundjes dhe karakteristikat e shfaqjes së saj, megjithatë, antibiotikët dhe ilaçet anti-inflamatore duhet të konsiderohen aspektet kryesore të çdo liste të ilaçeve. Për më tepër, nëse kjo e fundit mund të jetë e një natyre të përgjithshme, atëherë këshillohet të përshkruhet terapi antibiotike duke marrë parasysh kundërveprimin ndaj një lloji specifik të patogjenit të identifikuar si rezultat i analizave.

Për më tepër, ilaçe të tilla kundër prostatitit si antipiretikë të ndryshëm, lehtësues të dhimbjeve, diuretikë, alfa-bllokues, antispasmodik, antiandrogjen dhe laksativë mund të përdoren në terapi.

Drogat moderne mund të klasifikohen jo vetëm nga qëllimi i tyre i synuar, por edhe nga forma e lëshimit:

  • injeksione (injeksione):Trajtimi i inflamacionit të gjëndrës së prostatës me injeksione justifikohet, para së gjithash, në rastin e gjendjes së një pacienti serioz që kërkon stabilizim të menjëhershëm. Si rregull, ilaçet e përqendruara në ampula hollohen për të marrë një zgjidhje, pas së cilës ato përshkruhen për infuzion intramuskular ose intravenoz;
  • supozitorët:ilaçet në formën e supozitorëve janë të rëndësishme për terapinë rutinë të prostatitit kronik ose si ilaçe për parandalimin e prostatitit. Në disa raste, supozitorët përshkruhen për të rritur fuqinë, pasi thithja e substancës nga mukoza e zorrëve siguron depërtimin e saj më të mirë në indin e prostatës;
  • Tabletat dhe kapsulat:Këto forma medicinale janë më të zakonshmet në regjimin standard të trajtimit për prostatitin kronik ose akut. Tabletat dozohen lehtë dhe merren të lehta, kështu që shumica e antibiotikëve, anti-inflamatorëve dhe dekongjestionantëve (alfa-bllokues ose 5-alfa-reduktaza frenues) prodhohen në këtë formë;
  • llojet e barnave për prostatit
  • instilimet:kjo është një metodë jo shumë e praktikuar e trajtimit të prostatitit, thelbi i së cilës është të injektohet një tretësirë ​​medicinale në uretër ose fshikëz duke përdorur një shiringë të veçantë. Qëllimi kryesor i instilimeve është rivendosja e mukozës së dëmtuar, shkatërrimi i mikroflorës patogjene dhe shtypja e proceseve inflamatore;
  • mikroklisterët: klizmat e vogla të ftohta zvogëlojnë edemën lokale, inflamacionin dhe dhimbjen në gjëndrën e prostatës, ndërsa në të njëjtën kohë dëmtojnë transportin e ilaçeve në indin e saj. Në fazat e fundit të terapisë dhe pas rikuperimit, mund të kryhen kurse të mikroklysterëve me zgjidhje të bazuara në përgatitjet bimore. Me një mbajtje mjaft të gjatë të lëngjeve në zorrë, mukoza e saj thith substanca të dobishme;
  • suva:copëzat e lëkurës, si mikroklisterët, u referohen masave ndihmëse në trajtimin e prostatës dhe më tepër kanë një efekt mbështetës në trup, duke plotësuar terapinë e plotë të ilaçeve.

Kur zgjidhni një formë dozimi të një ilaçi, duhet gjithashtu të merren parasysh, përveç gjendjes së pacientit, preferencat e tij.

Disa pacientë kanë probleme në gëlltitje të pilulave, ndërsa të tjerët janë kundërindikuar në supozitorët rektal për shkak të pranisë së sëmundjeve inflamatore në rajonin anorektal.

Faktorë të tillë si disponueshmëria dhe kostoja e barnave gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm - nuk është gjithmonë e mundur të gjesh një ilaç me veprim të shpejtë dhe të lirë për prostatitin, prandaj duhet të marrësh analoge më pak efektive.

Antibiotikët

Përzgjedhja e antibiotikëve kërkon një qasje selektive, pasi është e rëndësishme të zgjidhni një ilaç që shtyp një lloj specifik (ose lloje) të patogjenëve patogjenë të prostatitit inflamator. Pse mjekët ekzaminojnë tamponët e marrë nga uretra, testet e urinës dhe mostrat e sekrecioneve të prostatës?

highlyshtë shumë e dëshirueshme të përdoren antibiotikë antibakterialë që kanë efekte bakteriostatike dhe baktervrasëse, në mënyrë që ilaçi jo vetëm të bllokojë përhapjen e infeksionit, por edhe të shkatërrojë në mënyrë aktive mikroorganizmat e rrezikshëm.

Antibiotikët beta-laktamikë, si aminoglikozidet, janë më pak të preferuara, megjithëse janë të lira. Ndryshe nga fluorokinolonet dhe makrolidet, ato karakterizohen nga një aftësi e dobët për të depërtuar në indet e gjëndrës së prostatës dhe për të krijuar përqendrimet e nevojshme të substancës aktive në të.

Fluorokinolonet janë ilaçe të fuqishme baktervrasëse që janë dukshëm më të larta në këtë parametër nga bakteriostatikët.

Alfa bllokuesit

Ky grup ilaçesh përdoret në mënyrë aktive jo vetëm për prostatitin, por edhe për adenomën e prostatës, dhe efektiviteti i tyre bazohet në bllokimin e receptorëve alfa-adrenergjikë në mënyrë që të parandalojnë kontaktin e tyre me norepinefrinën dhe agonistët adrenergjikë. Si rezultat, receptorët në enët nuk marrin sinjale nervore vazokonstriktor, për shkak të të cilave arrihet zgjerimi i tyre, i ndjekur nga një përmirësim i qarkullimit të gjakut.

Duhet të theksohet se alfa1-bllokuesit selektivë përdoren në mënyrë aktive në urologji, të cilët veprojnë në receptorët në indet e fshikëzës, prostatës dhe traktit urinar.

Reduktimi i edemës së indeve jo vetëm që përmirëson urodinamikën, por gjithashtu tonifikon të gjithë sistemin gjenitourinar të një burri, duke ndihmuar të heqin qafe, ndër të tjera, impotencën dhe një ulje të ereksionit.

Droga anti-inflamatore

ilaçe anti-inflamatore për prostatit

Prostatiti te burrat trajtohet me përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (NSAID / NSAID) që plotësojnë kërkesat për efektshmëri, por në të njëjtën kohë, janë të sigurta për trupin.

Qëllimi i këtyre barnave është të shtypin inflamacionin që prek prostatën dhe ndoshta fshikëzat farërore, qafën e fshikëzës dhe traktin urinar të skajshëm.

Pas një uljeje të ashpërsisë klinike të inflamacionit të prostatës, gjendja e pacientit normalizohet, përfshirë uljen e temperaturës së trupit, uljen e edemës së prostatës, eliminimin e pengesave të traktit urinar dhe shtypjen e dhimbjes në rajonin anogjenital.

Droga hormonale

Përdorimi i barnave hormonale në trajtimin e prostatitit lejohet vetëm në rastin e një ecurie kronike të avancuar të sëmundjes, në të cilën antibiotikët, alfa-bllokuesit dhe ilaçet anti-inflamatore nuk janë në gjendje të normalizojnë sfondin hormonal të shqetësuar.

Në varësi të qëllimeve, pacienti mund të përshkruhet si androgjenet, të cilat rrisin nivelin e hormoneve mashkullore (testosteroni) në gjak dhe estrogjenet, të cilët shtypin prodhimin e dihidrotestosteronit, i cili provokon përhapjen e indit të prostatës.

Të gjithë ilaçet hormonale janë në mënyrë rigoroze me recetë dhe duhet të përdoren vetëm sipas udhëzimeve të profesionistit tuaj të kujdesit shëndetësor, pasi dozimi i pasaktë ose i parakohshëm mund të dëmtojë shëndetin e pacientit.

Imunomoduluesit

Rrjedha e ndërlikuar e prostatitit akut përkeqësohet nga zhvillimi i imunosupresionit, i cili mund të përkeqësohet nga një numër i antibiotikëve dhe ilaçeve të tjera. Për këtë arsye, bëhet e nevojshme forcimi i rezistencës (rezistencës) së trupit në lidhje me mikroflorën patogjene, e cila kryhet me ndihmën e imunostimuluesve.

Ka shumë ilaçe të këtij lloji.

Mos harroni se vitaminat A, C dhe E gjithashtu kontribuojnë në forcimin e sistemit imunitar, prandaj ekspertët rekomandojnë konsumimin aktiv të produkteve që përmbajnë këto substanca në sasi të mëdha.

Analgjetikë

ilaçe për trajtimin e prostatitit

Medikamentet e dhimbjes zakonisht nevojiten në fazat e hershme të terapisë, kur trajtimi nuk ka pasur ende kohë për të përmirësuar në mënyrë funksionale gjendjen e prostatës, gjë që bën që pacienti të përjetojë dhimbje gjatë urinimit, jashtëqitjes, uljes së gjatë në një sipërfaqe të fortë ose aktivitetit fizik.

Analgjezikët me forcë mesatare, të përshkruara një deri në tre herë në ditë, zakonisht janë të mjaftueshëm.

Këto fonde kanë shumë analoge strukturore (gjenerike), dhe ato prodhohen nga shumë kompani, por mjekët këshillojnë që të mos paguajnë më shumë për markën.

Relaksuesit e muskujve

Nga klasa e relaksuesve të muskujve në urologji, është zakon të përshkruhen antispasmodikë - ilaçe që ndihmojnë në relaksimin e muskujve të lëmuar në një gjendje spazme. Kjo terapi është efektive në rrjedhën akute të prostatitit, e cila shkakton vrull të pavullnetshëm të muskujve të prostatës dhe të gjithë dyshemesë së legenit.

Përdorimi i kurseve të antispasmodikëve është i panevojshëm: mjafton t'i merrni ato në doza të moderuara gjatë ditëve të para ose javëve të terapisë së përgjithshme. Gjithashtu, këto barna nuk duhet të abuzohen në mënyrë që të shmanget rreziku i mosfunksionimit të organeve përkatëse dhe sistemeve të trupit.

Perime

Ilaçet bimore të përshkruara për prostatitin janë më shpesh shtesa dietike të prodhuara në formën e supozitorëve rektal, kapsulave ose tabletave.

Ekstraktet popullore që formojnë bazën e përgatitjeve të tilla janë lëvorja e kumbullës afrikane, fryti i palmës rrëshqanore (ose xhuxhit) dhe barishtja e tribulusit rrëshqanorë. Pak më rrallë përdoret një ekstrakt nga gjëndra e prostatës e kafshëve (bagëtisë).

Ekziston edhe një grup i tillë ilaçesh si ilaçet homeopatike për trajtimin e inflamacionit të prostatës.

Për parandalimin e prostatitit

Parandalimi i prostatitit kërkon, para së gjithash, një mënyrë jetese të shëndetshme, përfshirë aktivitetin e rregullt seksual. Por për të ruajtur tonin, mund të përdorni edhe ilaçe të ndryshme - si rregull, ne po flasim për shtesa bimore biologjikisht aktive.

Meqenëse prodhuesit e këtyre shtojcave dietike pretendojnë aftësinë e tyre për të ndihmuar në dobësimin e epshit, impotencën, mosfunksionimin erektil dhe çrregullime të tjera në punën e sistemit gjenitourinar mashkullor, ato duhet të merren me kujdes si një masë parandaluese për prostatitin.

Duhet të mbahet mend se shumë prej këtyre kapsollave dhe tabletave janë afrodiziak, të papërshtatshëm në një numër situatash.