Trajtimi i inflamacionit të prostatës me mjete juridike popullore

Çdo sëmundje kërkon një qasje individuale dhe durim nga pacienti. Për të eliminuar plotësisht të gjitha simptomat dhe për të krijuar kushte në të cilat patologjia nuk do të kthehet, është e rëndësishme të keni një qasje të përgjegjshme për zgjedhjen e trajtimit. Tek meshkujt, inflamacioni i prostatës është veçanërisht i zakonshëm dhe shpesh shfaqet në formë kronike. Prandaj, terapia do të jetë e gjatë. Përveç barnave tradicionale, rekomandohet përdorimi i metodave popullore për trajtimin e prostatitit.

prostata e shëndetshme dhe e përflakur me prostatit

Bimët për të ndihmuar

Mjetet juridike popullore janë, para së gjithash, barishte. Ata përballen lehtësisht me një numër të madh simptomash të papranuara tek meshkujt. Mund të ketë suplemente biologjike në bazë bimore. Ato nuk janë ilaçe dhe mjekësia rekomandon përdorimin e tyre vetëm si një shtesë në metodën kryesore të trajtimit. Në të njëjtën kohë, produktet e bëra në shtëpi nuk janë më pak efektive.

Për të arritur këtë qëllim, është e rëndësishme që të përgatiten siç duhet mjetet juridike për prostatitin. Mund të jenë infuzione, zierje, tinktura për alkool dhe madje edhe lëngje. Ato përdoren si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. Thjesht duhet të zgjidhni recetën e duhur që është efektive në këtë rast të veçantë.

Infuzione dhe tinktura të dobishme përgatiten si nga rrënjët ashtu edhe nga gjethet ose fidanet. Përveç kësaj, recetat mund të përfshijnë vetëm lulet, frutat ose farat e bimës. Prandaj, është e rëndësishme të lexoni me kujdes listën e komponentëve dhe të përdorni saktësisht atë që tregohet.

Për të mos humbur cilësitë e dobishme dhe për të mos ndryshuar efektin e zgjidhjes së përfunduar, është e rëndësishme ta përgatisni atë në mënyrë korrekte.

kamomil për prostatit

Si rregull, përdoret vetëm prej porcelani ose qelqi. Pothuajse të gjitha produktet përgatiten në një banjë uji. Pas kësaj, rekomandohet që përzierja të insistohet për 30-60 minuta dhe të ftohet. Në disa raste, ilaçi duhet të filtrohet, por është e mundur, përkundrazi, që të duhet ta përdorni pas shkundjes.

Për të eliminuar shenjat e inflamacionit tek meshkujt, është e rëndësishme të përdoren barna që kanë një veti astringent. Taninet dhe mukus që përmbajnë do të jenë të përshtatshme.

Për të mos u helmuar, duhet të përgatisni zierje dhe infuzione çdo ditë. Vetëm tinkturat përgatiten për një kohë të gjatë dhe ruhen në një vend të errët. Kjo për faktin se alkooli vepron si një ruajtës që parandalon rritjen e baktereve në ilaç.

Kohëzgjatja e trajtimit për meshkujt duhet të jetë së paku dy muaj. Pas pushimit, mund të vazhdoni të trajtoni prostatitin duke përdorur një ose një metodë tjetër trajtimi.

Trajtimet popullore

Për burrat që përballen me një problem të tillë si prostatiti, mjekësia tradicionale ofron një numër të madh mënyrash për të përdorur barishte. Konsideroni më të njohurit prej tyre:

 • Fara kungulli. Ato janë përdorur që në lashtësi në trajtimin e patologjive mashkullore. Për shkak të sasisë së madhe të zinkut, është e mundur të normalizohet gjendja e prostatës. Për ata që vendosin të trajtojnë patologjinë me fara kungulli, rekomandohet përdorimi i metodës së mëposhtme: 500 gramë fara të qëruara pastrohen dhe shtypen. Ata duhet të derdhin një gotë mjaltë. Përzierja formohet në toptha me diametër një centimetër. Çdo ditë ju duhet të hani dy topa, duke përtypur ngadalë.
 • farat e kungullit për prostatitin
 • Hudhra përdoret për prostatitin. Ai përmban vitamina, acide, elementë gjurmë. Përveç kësaj, ajo ka veti antibakteriale. Hudhra duhet të hahet rregullisht.
 • Shumë shpesh, recetat e ofruara nga mjekësia tradicionale përfshijnë propolis. Ka një veti të theksuar anti-inflamatore dhe madje lehtëson dhimbjet. Ka mënyra të ndryshme për të përdorur propolis. Këto mund të jenë klizma, tinktura për administrim oral, madje edhe qirinj. Ju mund të përdorni receta me propolis për një kohë të gjatë. Si rregull, kursi kryhet çdo tre muaj për 30 ditë.
 • Përveç propolisit, mjekësia tradicionale sugjeron trajtimin e prostatitit me bletë të ngordhura. Dy lugë gjelle nga produkti duhet të derdhen me ujë të vluar në sasi prej një litri dhe të zihen për dy orë. Produkti përdoret i ftohur dy herë në ditë për 25-30 ditë.
 • Përveç sa më sipër, shpesh përdoret xhenxhefili. Prej tij përgatiten tinktura dhe infuzione. Receta e mëposhtme është veçanërisht e popullarizuar: përzieni 10 gram xhenxhefil dhe njëqind gram vodka. Përzierja injektohet për dy javë, pas së cilës filtrohet ose pihet 12-14 pika tri herë në ditë.
 • Duke pasur parasysh vendndodhjen e prostatës, është veçanërisht efektive për të trajtuar sëmundjen me klizma. Për këtë, përdoren receta të ndryshme. Mund të jenë zierje të kamomilit, yarrow ose sherebelës. Procedura ndihmon në lehtësimin e inflamacionit dhe përshpejtimin e proceseve të rigjenerimit.

Trajtim i këndshëm për prostatitin

Mjekimet popullore rrallë kanë një shije të këndshme, por në të njëjtën kohë midis tyre mund të dallohen veçanërisht ato të shijshmet.

lëng shpargu për prostatitin

Me prostatit, veçanërisht shpesh përdoren lëngje të shtrydhura fllad nga perimet dhe frutat. Falë tyre, është e mundur jo vetëm të eliminoni inflamacionin, por edhe të pastroni trupin nga toksinat, gjë që ka një efekt pozitiv në mbrojtjen.

Në një libër për mjekësinë tradicionale, ka receta të bazuara në lëngun e shpargut. Në këtë rast, ka një efekt pozitiv në praninë e gurëve të sistemit gjenitourinar dhe prostatës. Lëngu ka veti analgjezike dhe anti-inflamatore. Për të marrë një efekt të theksuar, mjafton të pini dy gota lëng të freskët në ditë. Mund të përzihet me lëng karrote.

Prostatitin mund ta trajtoni edhe me lëng plaku të zi. Për të përgatitur produktin, mjafton të përzieni Artin. l. lëng në një gotë me ujë të distiluar. Përbërja merret me stomak bosh një herë në ditë. Kjo ju lejon të përmirësoni urinimin, të ulni temperaturën e trupit dhe të eliminoni inflamacionin.

Karakteristikat e trajtimit të procesit akut dhe kronik

Metodat për trajtimin e patologjisë në formë akute ose kronike mund të ndryshojnë. Pra, në prani të simptomave të rënda, rekomandohet përdorimi i kamomilit, kantonit, blirit, celandinës. Këto barishte duhet të përzihen në një raport 2/2/1/1. Më pas, përzierja vendoset në një banjë me ujë dhe nxehet për tridhjetë minuta. Më pas, supa e përfunduar duhet të filtrohet dhe të kullohet në një tas të pastër. Përzierja përdoret dy herë në ditë pas ngrënies, 150 gram.

Një efekt i shkëlqyeshëm në prostatitin akut ka një përzierje e lules së nënës, sythave të thuprës, ijeve të trëndafilit dhe delli. Këta përbërës duhet të përzihen në një raport prej 2/1/1/1. Lënga e gatshme përdoret edhe në gjysmë gote, por vetëm tre herë në ditë.

çaj bimor për prostatitin

Një përzierje e sherebelës, hithrës, elekampanit, nenexhikut dhe bishtit të kalit përgatitet në mënyrë të ngjashme. Është e rëndësishme të mbani infuzionin për një orë në mënyrë që të gjitha substancat e dobishme të dalin plotësisht. Duke përdorur këtë recetë, ju mund të trajtoni jo vetëm prostatitin, por edhe patologjitë e fshikëzës që lidhen me sekretimin e dëmtuar të urinës. Një përzierje me kopër, dëllinjë, jamball dhe majdanoz do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve.

Në prani të një procesi kronik, është e rëndësishme të normalizoni punën e organit të prekur, të përshpejtoni proceset e rigjenerimit dhe të përjashtoni zhvillimin e komplikimeve. Një përzierje e delli, hernie, ariu dhe thupër do të ndihmojë në këtë. Të gjithë përbërësit përzihen dhe futen në ujë të valë për një orë. Këshillohet konsumimi i gjysmë gote dy herë në ditë.

Kalendula, yarrow, kopër dhe hithra kanë një efekt të shkëlqyer. Ju gjithashtu mund të përdorni një përzierje të buckthorn, nenexhik, sanëz dhe sherebelë. Të gjitha këto formulime duhet të përgatiten çdo ditë dhe të përdoren 2-3 herë. Si rregull, kohëzgjatja e trajtimit nuk është më shumë se dy muaj, pas së cilës bëhet një pushim. Në prani të një procesi kronik, është e rëndësishme të zhvillohen kurse çdo tremujor derisa shenjat e patologjisë të eliminohen plotësisht, gjë që konfirmohet nga metodat laboratorike dhe instrumentale të kërkimit.

Këshilla të tjera të mjekësisë tradicionale

Për të normalizuar qarkullimin e gjakut me prostatit, rekomandohet të vizitoni rregullisht banjën. Për të rritur efikasitetin gjatë qëndrimit në dhomën e avullit, lejohet përdorimi i vajrave esencialë të sherebelës, livandës dhe nenexhikut. Kur zgjidhni një fshesë, është më mirë t'i jepni përparësi aspenit. E gjithë kjo do të lehtësojë dhimbjen dhe do të përmirësojë gjendjen e përgjithshme.

Pas vizitës në banjë, është e rëndësishme të rimbushni humbjen e lëngjeve. Për këtë qëllim përdoren çajra bimorë: çaj Ivan, rodiola rosea, bli, trumzë. Mos harroni për mjaltin. Ka një efekt të përgjithshëm forcues në trup. Ju mund të përdorni banjën për të eliminuar prostatitin vetëm në mungesë të një periudhe akute.

shushunjat për trajtimin e prostatitit

Përveç kësaj, paralelisht me barishtet, rekomandohet hirudoterapia. Për ta bërë këtë, ju mund të vizitoni klinikën ose të kryeni vetë vendosjen e shushunjeve. Procedura ka efektet e mëposhtme:

 • përmirësimi i qarkullimit të gjakut në zonën e ndikimit;
 • normalizimi i figurës së gjakut;
 • eliminimi i inflamacionit;
 • lehtësimin e dhimbjes dhe presionit.

Shushunjat rekomandohen të instalohen në perineum në sasi prej 4-5 copë. Pas një kohe të caktuar, ato zhduken vetë. Për të arritur rezultatin, duhet të kryhen pesë procedura me një pushim prej disa ditësh.

Me kombinimin e duhur të disa metodave të trajtimit të patologjisë menjëherë, mund të arrihen rezultate shumë të mira. Është e rëndësishme të kryhen procedura dhe të merren infuzione për një kohë të gjatë, por vetëm pasi të konsultoheni me një mjek. Përveç kësaj, nuk duhet të harrojmë mjekësinë tradicionale.