Prostatiti tek burrat simptoma, trajtim, ilaçe, llojet e prostatitit

Manifestimi i prostatitit mund të përcaktohet nga shumë shenja, dhe nëse ato përputhen me simptomat tuaja, atëherë menjëherë duhet të kërkoni ndihmë nga një urolog specialist, sepse trajtimi i hershëm është gjithmonë më i efektshëm.

prostatiti te burrat

Simptomat e para të prostatitit tek burrat

  dhimbje
 • në perineum dhe sipër pubis
 • problemet urinare;
 • ulur epsh dhe ngritje;
 • keqtrajtim i përgjithshëm;
 • ndodh që pacienti të vërejë lëshimin e pikave të sekretimit të bardhë në mëngjes.
 • temperatura e trupit ngrihet në 38 gradë

Vlen gjithashtu të përmendet se simptomat e prostatitit kanë shenja të sëmundjeve të tjera të rrezikshme, siç janë cistiti, tumoret beninje të prostatës, kanceri i fshikëzës.

Pothuajse të gjithë burrat janë në rrezik, kështu që ju duhet të ekzaminohen rregullisht për prostatitin. Por sëmundja shpesh prek burrat e moshuar. Shumë burra injorojnë rrënjësisht këtë terapi dhe kërkojnë ndihmë kur sëmundja është lënë pas dore dhe nuk mund të shërohet. Para së gjithash, kur një pacient ka adresuar këtë problem, atij i është caktuar një diagnozë. Kjo është e nevojshme për një diagnozë të saktë dhe ashpërsinë e sëmundjes.
Gjëja e parë që mjeku përshkruan nga testet është lëngu i prostatës dhe testi i gjakut. Nëse pacienti ka prostatinë bakteriale, atëherë këto teste janë mjaft të mjaftueshme, por përveç kësaj, mund të përshkruhet një analizë:

 • studime të florës uretrale;
 • ekzaminimi rektal i prostatës;
 • ultratinguj perineal

Sëmundja mund të shkaktohet nga procese të ndenjura, atëherë metoda e trajtimit ndryshon. Në këtë fazë, është thelbësisht e rëndësishme të zbuloni shkakun e sëmundjes në mënyrë që të filloni terapinë e saktë që do të lehtësojë pacientin nga sëmundja.

Trajtimi i prostatitit bakterial te meshkujt

Në trajtimin e prostatitit bakterial, kur pacienti ka urinim shumë të vështirë dhe dhimbje të forta, atëherë në raste të tilla ata mund të pranohen në spital, ekzistojnë të gjitha kushtet për lehtësimin e gjendjes së pacientit.

Para së gjithash, pacienti është i përshkruar ilaçet antibakteriale, pasi ato janë më efektive për prostatitin bakteror, dhe mjeku gjithashtu mund të përshkruaj imunostimulantë për të përshpejtuar rezultatin pozitiv. Dhe mos harroni se relapset e kësaj sëmundje janë mjaft të shpeshta.

Trajtim standardProstatiti Akut Infektiv Akut
Më shpesh, inflamacioni akut infektiv mund të mjekohet vetëm me ilaçe. Ilaçi më i mirë në këtë rast është:

Antibiotikë Ata shkatërrojnë mikroflora patogjene. Droga përshkruhet në bazë të rezultateve të testit, por zakonisht përdoren antimikrobikë me spektër të gjerë.
Barnat anti-inflamatore jo-steroide Ata lehtësojnë simptomat, duke lehtësuar kështu gjendjen e përgjithshme të pacientit, më shpesh këto janë supozitorë.
Imunostimuluesit lokal dhe të brendshëm. Për të stimuluar dhe forcuar imunitetin

Trajtimi i inflamacionit kongjestiv të prostatitit

Masazh i prostatës për prostatinë

Për kongjestion në zonën e legenit në formën e masazhit të prostatës. Ky është një masazh i drejtpërdrejtë rektum i organit të përflakur. Pas kësaj procedure, rezulton të shpëtoj nga të gjithë lëngjet e ndenjur (sekretimi i prostatës, gjaku venoz). Masazhi duhet të bëhet nga një specialist shumë i kualifikuar.

Përveç kësaj, mund të përdoren procedurat e mëposhtme:

 • terapi magnetike;
 • veprim tejzanor;
 • përdorimi i rrymës me frekuencë të lartë

Kundërindikimet ndaj procedurave fizioterapeutike:
Në rrjedhën akute të sëmundjes, procedurat fizioterapeutike janë kundërindikuar, prandaj përdoret gjatë faljes për të marrë një rezultat të qëndrueshëm, dhe nganjëherë një kurë të plotë. Për të siguruar që këto procedura nuk dëmtojnë shëndetin, pacienti i nënshtrohet një ekzaminimi të hollësishëm.

Trajtimi i prostatitit kronik me mjete juridike popullore

Për trajtimin e kësaj sëmundje komplekse në terapinë komplekse, është e efektshme të përdoren mjete juridike popullore, ato në mënyrë harmonike sjellin vetë në thesar për një shërim më të shpejtë. Le të shqyrtojmë mjetet më efektive:

 • Wormwood, ka një efekt antibakterial dhe mund të përdoret i thatë dhe si një infuzion çaji.

për 150 ml. druri i krimbit të përgatitur: derdhni 1 lugë çaji barishte të thatë me ujë të valë, merrni 3 herë në ditë, 50 ml.

Këshillohet që të këshilloheni me mjekun para përdorimit.

Wormwood stimulon në mënyrë të përkryer sistemin imunitar dhe lufton mirë inflamacionin. Por duhet të dini që druri i krimbit nuk mund të merret për një kohë të gjatë.

 • Mjalti,mund të hahet i zoti ose të shtohet në çaj. Nëse mjalti është i natyrshëm, atëherë ai ka një përmbajtje të madhe të lëndëve ushqyese. Konsumoni jo më shumë se 150 g në ditë, me kusht që të mos konsumoni sheqer.
 • Majdanozfarat, gjethet dhe rrënjët e bimës përdoren për trajtim. Tinkturat përgatiten nga farat dhe rrënjët sipas të njëjtës recetë: 1 lugë gjelle. hidhni një lugë 100 gr. ujë të valë dhe insistoni për një ditë. Rekomandohet të shtrydhni pjesën me gjethe të bimës dhe të konsumoni menjëherë lëngun.
 • Farërat e kungullit. Farat e kungullit janë një depo e vitaminave, mikro- dhe makroelementeve të dobishëm për trupin mashkull, përdorimi i të cilave mund të parandalojë zhvillimin e prostatitit dhe të ndikojë në shërimin e shpejtë me zhvillimin e sëmundjes. Vetëm 30-40 kokrra në ditë do të kërkohen për qëllime parandaluese për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të sistemit gjenitourinar mashkullor.
 • Përkuluni.Shumë ekspertë të mjekësisë shtëpiake pohojnë se mjetet juridike më të mira popullore për prostatitin janë qepët dhe qepët. Ka shumë mënyra të ndryshme për të përdorur harqe për të përmirësuar shëndetin e prostatës:

isshtë shumë e dobishme që organi riprodhues mashkull të hajë çdo ditë një kokë të vogël qepë dhe pendët e saj të gjelbërta. Kur supë është injektuar, tendosni atë dhe konsumoni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për një muaj.
Në rast të zhvillimit akut të procesit inflamator në gjëndrën e prostatës, grijeni 3 qepë të vegjël në një rende të imët, derdhni 3 gota ujë të valë dhe lëreni të krijojgjate dites. Merrni 50 ml çdo orë.

 • Shilajit.Një produkt organik me origjinë natyrore - shilajit - është përdorur prej kohësh për trajtimin e prostatitit. Fillimi i marrjes së mamisë:

Inflamacioni i gjëndrës së prostatës zvogëlohet, dhe pastaj zhduket krejt; - duke marrë 0. 2 gram të produktit 2 herë në ditë, të larë me lëng karrote, lëng boronice ose lëng buckthorn të detit. Pas 10 ditësh, doza e drogës duhet të dyfishohet (deri në 0. 4 gram) dhe të merret për 10 ditë të tjera. Për 10 ditët e treta, mamia tashmë duhet të merret në një dozë prej 0. 6 gram. Pas një pushimi një javor, cikli mujor i terapisë përsëritet.

 • Banja halore. Nëse shkaku i prostatitit shoqërohet me zhvillimin e një infeksioni bakterial, banjot halore të nxehta do të kenë një efekt antimikrobial shumë të mirë. Në fuqinë e tyre:
  • Anestezoni dhe lehtësoni inflamacionin e gjëndrës së prostatës;
  • Rivendosni sekretet e organeve;
  • Relaksohuni dhe përmirësoni rrjedhën e urinës.

Për të përgatitur një koncentrat halor, duhet të merrni 200 gram degë pishe (mund të përdoren bredh ose kedër), derdhni 2 litra ujë të valë dhe ziejini mbi zjarr të ulët për 2-3 orë. Pas kësaj kohe, shumica e ujit do të ziejë dhe supa do të shndërrohet në një ekstrakt.

Koncentrati duhet të përgatitet pak para se të bëni një banjë, duhet të jetë i freskët. Niveli i ujit në banjë duhet të bëhet afërsisht në mes të gjoksit, më i ulët është i mundur, më i lartë është kundërindikuar në mënyrë rigoroze. Brenda 15 minutave, është e nevojshme të fshij zonën e legenit derisa të shfaqet skuqje e lehtë, duke aktivizuar qarkullimin e gjakut. Me procedurat ditore, kohëzgjatja e kursit të trajtimit është 10-14 ditë.

Trajtimi i prostatitit me mjete juridike popullore nuk duhet të ndërhyjë në terapinë kryesore, nuk duhet të braktiset ilaçet farmaceutike në favor të fondeve të listuara.

Kirurgji për prostatite

Kirurgjia në trajtimin e prostatitit përdoret shumë rrallë. Meqenëse ato aktualisht janë joefektive dhe shkaktojnë shumë efekte anësore (mosfunksionim ngrerë, çrregullime derdhjeje). Por në disa raste, ndërhyrja kirurgjikale është e domosdoshme. Dhe ndodh nëse sëmundja është bërë më e ndërlikuar dhe është krijuar një gjendje që kërcënon jetën e pacientit. Abscese të ndryshme, pamundësia për të urinuar, dyshimi për një tumor janë indikacione për kirurgji.

Kirurgjia është një heqje e plotë ose e pjesshme e gjëndrës së prostatës, dhe një abscesi gjithashtu mund të thahet për të hequr qelbën. Në varësi të ashpërsisë së komplikimeve të hasura, zgjidhet lloji i duhur i operacionit. Shërimi pas operacionit zgjat rreth 10 ditë. Në rreth 50% të rasteve, heqja e pjesshme mund të arrijë një kurë të plotë. Kjo përqindje e shumë frikëson larg kësaj metode për të hequr qafe sëmundjen.

Cilat efekte anësore mund të shfaqen gjatë terapisë?

Për shkak të përdorimit të pahijshëm ose të zgjatur të agjentëve antibakterialë, efektet anësore të mëposhtme mund të ndodhin:

 • përkeqësimi i gjendjes së përgjithshme;
 • dhimbje në hipokondriumin e duhur; diarre
 • ;
 • të vjella.

Sigurohuni që të merrni të gjitha ilaçet sipas udhëzimeve. Mos e tejkaloni dozen. Nëse gjendja përkeqësohet, kontaktoni menjëherë një specialist për të rregulluar trajtimin. Për shkak të rrezikut që lind gjatë marrjes së tabletës në formë të antibiotikëve, është e nevojshme të përqendroheni në rivendosjen e imunitetit tuaj. Kjo është mënyra e vetme për të përballuar shpejt sëmundjen pa shkaktuar dëme serioze në organet e tjera.

Rekomandime shtesë

Përveç terapisë së ilaçeve, duhet të ndiqen rregulla të caktuara. Nëse lezioni është akut, atëherë është e nevojshme:

 • vazhdoni në shtrat;
 • refuzojnë të bëjnë seks;
 • pini lëngje të mjaftueshme.

Nëse sëmundja ka një kurs kronik, atëherë është e rëndësishme:

 • lëvizni dhe aplikoni peshë të lehtë në zonën e legenit;
 • gjatë faljes që të keni jetë seksuale të rregullt
 • hani drejt;
 • kontrollohet rregullisht.

Pas një periudhe kohe të caktuar pa relapsa, si dhe kur testet konfirmojnë mungesën e infeksionit, sëmundja konsiderohet e shëruar. Për të arritur një kurë të plotë, duhet t'i përmbaheni parandalimit të specializuar.

Barna efektive për prostatitin:

isshtë e pamundur të zgjidhni një dhe ilaçin më të mirë për prostatitin që mund të kurojë të gjitha llojet e prostatitit. Një ilaç antibakterial nuk mund të ndihmojë një pacient me një formë parazitare të infeksionit, dhe anasjelltas.

Ka shumë agjentë efektivë për trajtimin e inflamacionit në gjëndrën e prostatës, por ju nuk mund t'i përshkruani ato vetë pasi të keni lexuar vetëm rishikimet e njerëzve në Internet.