Si të trajtoni prostatitin në shtëpi

barishte për trajtimin e prostatitit

Shumica e sëmundjeve mund të trajtohen në mënyra të ndryshme: në një mjedis spitalor ose në baza ambulatore. E njëjta gjë vlen edhe për prostatitin, me shumicën dërrmuese të pacientëve që kryejnë terapi jashtë mureve të spitalit.

Si ta trajtojmë prostatitin në shtëpi dhe a është efektive kjo terapi? Çfarë nevojitet për të trajtuar prostatitin në shtëpi - efektive dhe e shpejtë? Ju duhet një listë e të gjitha mënyrave të ndryshme se si mund të trajtoni një inflamacion të prostatës në shtëpi, si dhe një durim të jashtëzakonshëm. Në fund të fundit, është ai që u mungon meshkujve, një përqindje më e madhe e tyre heqin dorë nga kursi tashmë në gjysmë të rrugës, në një kohë kur simptomat kryesore të shqetësimit eliminohen. Kjo është thelbësisht e gabuar, të mbytësh simptomat tipike nuk do të thotë të kurosh sëmundjen deri në fund, këtu nuk flitet për trajtim efektiv.

Do të duhet shumë kohë për të luftuar prostatitin, trajtimi i shpejtë i asaj që është "krijuar" ndër vite nuk do të funksionojë, trajtimi efektiv i prostatitit është ai që përfundon me eliminimin e plotë të sëmundjes.

Çfarë do të thotë trajtim në shtëpi?

Terapia jashtë mureve të spitalit është gjithmonë një trajtim konservativ, i cili përfshin:

  • marrja e medikamenteve - nga goja ose lokale;
  • përdorimi i recetave popullore;
  • masazh në ijë;
  • gjimnastikë.

Kur do të jetë efektiv trajtimi i prostatitit në shtëpi? Ju mund të flisni për përfitimet e tij kur miratohet nga një specialist, domethënë kryhet nën mbikëqyrjen e mjekut që merr pjesë. Përndryshe, mund të bëjë dëm. Për shembull, masazhi i prostatës është një procedurë, përfitimet e së cilës është e vështirë të mbivlerësohen, por ka një sërë kundërindikacionesh. E njëjta gjë mund të thuhet për mjekësinë bimore.

Receta popullore

Shumica e recetave popullore për prostatitin përfshijnë barishte. Edhe mjekët i miratojnë ato. Për më tepër, ekstraktet e shumë bimëve janë përbërës aktivë të preparateve farmaceutike, të njohura zyrtarisht si efektive kundër prostatitit. Ndër avantazhet e recetave popullore është siguria e tyre.

Në mungesë të alergjive dhe ndryshimeve serioze në trup, përdorimi i tyre është mjaft i pranueshëm. Një faktor i rëndësishëm është kostoja e fondeve të tilla. Ndryshe nga ilaçet, barishtet e përdorura mund të blihen në farmaci me çmime shumë të volitshme dhe shumë prej tyre përgatiten nga përbërës që mund të gjenden në shtëpi. Ka shumë receta për mjekësinë tradicionale për prostatitin.

Zierje e lëvozhgës së qepës

Për përgatitjen e tij hidhet një grumbull lëvore qepe në një litër ujë të nxehtë dhe zihet në zjarr të ulët për 5-10 minuta. Pas kësaj, masa ftohet dhe filtrohet. Duhet të pini një gotë para ngrënies, 2-3 herë në ditë. Kjo recetë është veçanërisht efektive në fazën fillestare të sëmundjes, por ata nuk do të jenë në gjendje të kurojnë prostatitin kronik afatgjatë.

Infuzion i lëvores së Aspenit

Për këto qëllime, lëvorja e pemës duhet të korret në fillim të pranverës, para se të prishet sythi. Lëvorja e tharë pak në masën 100 g, derdhet me 200 g vodka dhe vendoset në një enë qelqi. Lëvorja duhet të zhytet plotësisht në lëngun alkoolik. Këmbëngulni masën për 2 javë, ndonjëherë duke tundur infuzionin. Pasi të ketë kaluar koha, mbetet vetëm ta tendosni.

Është e nevojshme të merren 20 pika tri herë në ditë, çdo 8 orë, duke u tretur pak në ujë. Kursi i trajtimit përfundon me përfundimin e infuzionit. Zakonisht zgjat 70 ditë. Infuzioni ka një efekt të shkëlqyer baktericid, dhe për këtë arsye lehtëson shpejt dhimbjen. Ai gjithashtu pastron gjakun dhe lidh toksinat, duke ndihmuar trupin të përballojë vetë sëmundjen.

lëvorja e aspenit për trajtimin e prostatitit

Zierje e gështenjave

Pra, 75 g gështenja të qëruara hidhen në 600 ml ujë të vluar dhe lihen të injektohen gjatë gjithë natës. Në mëngjes, masa vendoset në një banjë uji dhe lihet të shuhet për 10-15 minuta dhe më pas filtrohet. Supa është shumë e përqendruar. Duhet të merret pikë-pikë në stomak bosh para çdo vakti. Doza e vetme - 30 pika. Kursi i trajtimit është 2 muaj.

Zakonisht kjo periudhë është e mjaftueshme për të reduktuar simptomat. Pas dy muajsh, ju mund të përsërisni trajtimin. Ekziston edhe një recetë më e lehtë. Lëkura e gështenjave derdhet me ujë të vluar dhe mbulohet me një peshqir për 1 orë, në mënyrë që të gjithë përbërësit aktivë të hyjnë në supë. Përbërja mund të pihet ndërmjet vakteve si çaj, ose të përdoret si ilaç për klizmat.

Komponentët aktivë të gështenjës luftojnë manifestimet kryesore të prostatitit, dhe gjithashtu ngopin trupin me minerale të vlefshme.

Aloe

Kjo barishte mund të përdoret për prostatitin në mënyra të ndryshme. Më e thjeshta është të hani 1 fletë në ditë, e cila do t'ju lejojë të ndikoni në procesin inflamator përmes qarkullimit të gjakut.

Majdanoz

Kjo bimë jo vetëm që lehtëson inflamacionin, por përmban edhe shumë minerale, ndër të cilat më të vlefshmet dhe më të rëndësishmet për gjëndrën e prostatës, si zinku, bakri dhe mangani.

Sidomos mirë majdanozi ndihmon me kongjestion dhe sëmundje kronike. Receta më e lehtë është të pini rregullisht 25 ml lëng të freskët majdanozi.

Kjo duhet të bëhet me stomakun bosh, dhe gjithashtu mos hani ose pini ujë për gjysmë ore të ardhshme. Një zierje e farave të majdanozit është gjithashtu e njohur. Për ta përgatitur atë, 40 g fara bluhen mirë, derdhen me një gotë ujë të vluar dhe zihen për 15 minuta. Duhet të pini 25 ml çdo 5 orë derisa të përfundojë përbërja. Është e pamundur të ruash supë, është më mirë të gatuash një të re çdo ditë.

Fara kungulli

Ato janë përdorur për shëndetin e meshkujve prej disa shekujsh dhe për përfitimet e këtij produkti mund të flasim pafundësisht. Ju mund ta kuroni shpejt prostatitin e moderuar dhe të parandaloni përsëritjen e sëmundjes nëse hani 30 fara perimesh çdo ditë para ngrënies. Farat e thara, por jo të pjekura, janë të përshtatshme për trajtim. Ata duhet të hahen ngadalë, duke përtypur me kujdes secilën farë.

farat e kungullit për prostatitin

Ju mund ta trajtoni prostatitin duke ngrënë një ëmbëlsirë të shijshme dhe të shëndetshme të bërë nga ky produkt. Për ta bërë këtë, farat e kungullit kalohen në një mulli mishi dhe i shtohet pak mjaltë. Sasia e mjaltit duhet të jetë e tillë që të mund të nxirren nga masa toptha në madhësinë e një arre. Këshillohet që t'i mbani në frigorifer. Një top para ngrënies çdo ditë - dhe prostatiti do të tërhiqet.

Masazh

Trajtimi në shtëpi i prostatitit shpesh përfshin veprim mekanik të drejtpërdrejtë në këtë organ. Masazhi profesional i prostatës mund të bëhet vetëm nga një specialist, si dhe nga një pacient që ka zotëruar teknikën e kryerjes së kësaj procedure mjekësore. Ky masazh bëhet përmes rektumit. Në shtëpi, është më mirë të trajtohet prostatiti tek meshkujt me një masazh më të thjeshtë të perineumit.

Bëhet pas zgjimit. Duart duhet të godasin lehtë lëkurën rreth perineumit me lëvizje larg jush, drejt këmbëve. Lëvizjet duhet të jenë të buta, delikate, pa fërkim. Pasi lëkura të ngrohet pak, mund të rrisni fuqinë e efektit. Ky masazh stimulon qarkullimin lokal të gjakut dhe do të reduktojë ënjtjen dhe kongjestionin e organeve.

Një tjetër mundësi për masazh indirekt të prostatës kryhet duke përdorur një top tenisi. Topi vendoset në perineum dhe rrokulliset butësisht me pëllëmbën e njërës dorë nga anusi në skrotum. Nëse keni nevojë për të rritur intensitetin e procedurës, mund të shtoni forcën e dorës së dytë.

Trajtimi me masazh të prostatitit te meshkujt në shtëpi është i papranueshëm në formën akute të sëmundjes, në prani të ndryshimeve cistike në indet e organit, si dhe në onkologjinë e gjëndrës së prostatës.

Gjimnastikë

Është e pamundur të kurohet prostatiti tek meshkujt dhe të arrihet një efekt i qëndrueshëm pa edukim fizik. Ai jo vetëm që përshpejton rrjedhjen e gjakut në vendin e inflamacionit, por gjithashtu ndihmon në forcimin e muskujve në zonën e ijeve. Këshillohet që çdo mëngjes të filloni me gjimnastikë. Nëse kryhet gjatë ditës, atëherë rekomandohet të zgjidhni një kohë për këtë para ngrënies, kur përmbajtja e traktit tretës nuk ndërhyn në lëvizjet e trupit.

mbledhje për prostatit

Pra, ushtrimi më popullor është squatting. Duhet të jetë i thellë, i ngadalshëm. Ju nuk keni nevojë ta bëni këtë ushtrim për shpejtësi, është më mirë të përqendroheni në cilësinë e performancës së tij. Një burrë duhet të bëjë rreth 100 squats në ditë. Kjo shumë mund të ndahet me 2-3 herë.

Ju mund t'i bëni squats më të vështira. Burri bën një gjysmë-squat, e vendos këmbën përpara dhe qëndron në këtë pozicion për disa sekonda, dhe më pas kthehet në pozicionin e tij origjinal. Ky ushtrim duhet të bëhet çdo ditë për 5 minuta. Ka ushtrime që mund të bëhen në dysheme dhe madje edhe kur jeni shtrirë në shtrat.

Kjo është një gërshërë e njohur, kur këmbët e shtrira ngrihen pak nga niveli i dyshemesë dhe kryqëzohen në mënyrë alternative, duke imituar lëvizjet e gërshërëve. Kompleksi mund të plotësohet me ushtrimin "biçikletë", kur një burrë imiton çiklizmit me këmbët e ngritura. Në fillim, ndërsa fibrat muskulore të një mashkulli janë të dobëta, lejohet që këto ushtrime të kryhen nga një pozicion ulur.

Më vete, ia vlen të flitet për ushtrimet Kegel. Besohet se ato janë krijuar për të tonifikuar muskujt e organeve urogjenitale tek gratë, megjithëse në fakt ka komplekse për burrat që janë efektive në proceset inflamatore në gjëndrën e prostatës. Pra, një mashkull duhet të ngrihet në këmbë, të shtrydh muskulin pubokokcigeal dhe sfinkterin e anusit për disa sekonda. Ju mund të mbani frymën tuaj ndërsa e bëni këtë. Kur muskujt relaksohen dhe thithin, burri do të ndjejë një vrull gjaku në organet e legenit.

Është e nevojshme ta bëni këtë 10 herë, duke rritur gradualisht kohëzgjatjen e mbajtjes së frymës dhe tensionin e muskujve.

Një tjetër ushtrim i Kegelit bëhet në tualet kur ju kërkoni të urinoni. Gjatë urinimit, është e nevojshme të ndërpritet procesi disa herë dhe të ndalet për disa sekonda, sikur dikush të spiunon një mashkull. Ky ushtrim do t'i lejojë burrit të stërvit muskujt dhe në këtë mënyrë të rivendosë funksionimin e procesit. Mund ta bëni gjatë gjithë kohës, me çdo urinim. Do të jetë gjithashtu efektive si masë parandaluese.

Trajtimi efektiv i prostatitit në shtëpi nga gjimnastika nuk duhet të shkaktojë dhimbje të forta, ky është rregulli kryesor i të gjithë kulturës fizike mjekësore. Një shqetësim i vogël që shfaqet në muskujt e pazhvilluar është mjaft normal, me kusht që ato gradualisht të ulen.

Në cilat raste është i papranueshëm trajtimi i prostatitit në shtëpi?

Ndalohet trajtimi i prostatitit në shtëpi në rastet kur procesi inflamator në gjëndrën e prostatës është bërë akut. Nëse simptomat dhe manifestimet klinike janë aq të forta sa është e vështirë për pacientin jo vetëm të bëjë një jetë aktive, por edhe thjesht të lëvizë, atëherë është e pamundur të përballohet vetë një gjendje e tillë dhe duhet të merren masa urgjente. .

Luftimi i prostatitit në një situatë të tillë është i nevojshëm vetëm në një institucion mjekësor. Hospitalizimi do t'ju lejojë të kryeni urgjentisht një sërë procedurash, nga të cilat mund të varet jo vetëm gjendja shëndetësore, por edhe mundësia e komplikimeve të prostatitit.

Së pari, dobësia e rëndë, të vjellat dhe temperatura e lartë e vazhdueshme mund të jenë një shenjë e dehjes. Metoda më e mirë për një përgjigje të shpejtë është t'i jepet pacientit një IV. Së dyti, në një mjedis spitalor, pacienti do të ketë më mirë dhimbje në zonën e ijeve. Më shpesh, për këto qëllime përdoren injeksione anestezike, të cilat injektohen drejtpërdrejt në zonën e dhimbjes dhe inflamacionit.

Së fundi, spitali do të bëjë menjëherë një sërë analizash dhe do të kryejë studime shtesë për të vlerësuar cilësinë e funksionimit të organeve ngjitur, të cilat gjithashtu mund të kenë nevojë për trajtim. Shumë e rëndësishme këtu është analiza për kulturën bakteriale, e cila do t'ju lejojë të përcaktoni me saktësi llojin e patogjenit, si dhe ilaçin që ka një efekt pozitiv në patogjenin. Kështu, koha e çmuar nuk do të humbet.

trajtimi spitalor i prostatitit

Duke përmbledhur

Pra, a është e mundur të shpëtojmë nga prostatiti në shtëpi? Sigurisht, shumë pacientë praktikojnë me sukses trajtimin e prostatitit në shtëpi. Për më tepër, është trajtimi në shtëpi i prostatitit kronik që më së shpeshti rezulton të jetë më efektivi, natyrisht, me kusht që pacienti të respektojë plotësisht të gjitha rekomandimet, të pijë zierje dhe infuzione pas një kohe të caktuar dhe të bëjë gjimnastikë në mënyrë korrekte.

E vetmja gjë që pacienti duhet të mbajë mend është nevoja për të vizituar një mjek për t'u testuar dhe për t'u siguruar që ai është shëruar plotësisht. Nëse një mashkull është i fokusuar te rezultati dhe përpiqet ta arrijë atë me të gjitha mënyrat, atëherë ai patjetër do ta arrijë atë. Largohuni nga një sëmundje e dhimbshme dhe jeta do të shkëlqejë me energji të përtërirë!